May 2020

WINNERS & NOMINEES

CATEGORY AWARDS

BEST SHORT FILM

WINNER Amazonia (d. Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE PLANT (d. Carlos Milite) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE All through the night (d. Kiril Todorov) - 21 minutes, Czech Republic, 2020

BEST DOCUMENTARY

WINNER EVERYDAY (d. Nikita Gorelkin) - 11 minutes, Russian Federation, 2020

NOMINEE The Front Lines (d. Michael Dillon) - 5 minutes, United States, 2019

NOMINEE There is tea, if you drink (d. Cihan Emre Zengin) - 19 minutes, Turkey, 2020

BEST STUDENT FILM

WINNER #LIKE4LIKE (d. Serhiy Mysak) - 9 minutes, Ukraine, 2020

NOMINEE 1 You 2 Me (d. Lunkai Wu) - 26 minutes, China, 2020

NOMINEE I See You (d. Josiah Williams) - 24 minutes, United Kingdom, 2020

BEST ANIMATION

SPECIAL MENTION Kite (d. João Pombeiro) - 5 minutes, Portugal, 2017

BEST MUSIC VIDEO

 

WINNER Wanna Be Basquiat (d. João Pombeiro) - 5 minutes, Portugal, 2019

NOMINEE cabin fever (d. Jonathan Tilley) - 5 minutes, Germany, 2020

NOMINEE Kite (d. João Pombeiro) - 5 minutes, Portugal, 2017

STARRING AWARDS

 

BEST ACTOR

WINNER Richard Gadd - Amazonia  (d. Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE Bob Boudreaux - All Through the Night  (d. Kiril Todorov) - 21 minutes, Czech Republic, 2020

NOMINEE Harry Pudwell - My Dad Marie  (d. Maj Jukic) - 14 minutes, United Kingdom, 2020

BEST ACTRESS

WINNER Rachel Stubbings - Amazonia (d. Dominic Hicks- 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE Hannah Genesius - A Noble Truth  (d. Tia Salisbury) - 15 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE Antonella Formisano - PLANT  (d. Carlos Milite) - 16 minutes,  Italy, 2020

INDIVIDUAL AWARDS

 

BEST DIRECTOR

WINNER Amazonia (d. Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE PLANT (d. Carlos Milite) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE All through the night (d. Kiril Todorov) - 21 minutes, Czech Republic, 2020

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER Amazonia (d. Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE PLANT (d. Carlos Milite) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE 1 You 2 Me (d. Lunkai Wu) - 26 minutes, China, 2020

BEST SCREENPLAY

WINNER Amazonia (written by Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE PLANT (written by Giuseppe Carrabba) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE In the Wardrobe (written by Martin Müller & David Laňka) - 8 minutes, Czech Republic, 2019

BEST EDITOR

WINNER PLANT (d. Carlos Milite) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE Amazonia (d. Dominic Hicks) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE 1 You 2 Me (d. Lunkai Wu- 26 minutes, China, 2020

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER PLANT (d. Carlos Milite) - 16 minutes, Italy, 2020

NOMINEE In Sickness & In Health (d. Chris Oz McIntosh) - 10 minutes, United States, 2019

NOMINEE A Noble Truth (d. Tia Salisbury) - 15 minutes, United Kingdom, 2019

  • Facebook - White Circle
  • White Twitter Icon
  • Instagram - White Circle

PARTNERS

© 2020 by Bucharest ShortCut CineFest. All rights reserved.