December 2019

WINNERS & NOMINEES

CATEGORY AWARDS

BEST SHORT FILM

WINNER DIVA & ASTRO (d. Angel Barroeta) - 8 minutes, United States, 2018

NOMINEE LIKE THE SHADOW IN THE DARK (d. Alessandro Gessaga) - 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

NOMINEE Persona Non Grata (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

BEST MUSIC VIDEO

WINNER AURA (d. Łukasz Zabłocki) - 4 minutes, Poland, 2019

NOMINEE Dilemma - Feenix (d. Jesse Haaja) - 3 minutes, Finland, 2019

NOMINEE True Love / Tonic Clonic (d. Ophir Benshimon) - 4 minutes, Israel, 2018

NOMINEE We're made of Gold (d. Konrad Kacperczyk) - 5 minutes, Germany/Poland, 2019

BEST STUDENT FILM

WINNER CYCLE 2217 (d. Evgeny Kalachikhin & Ruben Dauenhauer) - 18 minutes, Germany, 2019

NOMINEE SOMETHING TO LIVE FOR (d. Adva Reichman) - 18 minutes, United States/Israel, 2018

BEST ANIMATION

WINNER ARCH-RIVAL (d. LIU QIANG) - 5 minutes, China, 2019

NOMINEE Castles (d. Stefano Bertelli) - 3 minutes, Italy, 2019

NOMINEE Fire Flower (d. Stephan Leeper) - 6 minutes, United States, 2019

BEST DOCUMENTARY

WINNER Blessings and Vows (d. Katerina Zacharia) - 15 minutes, Greece, 2018

NOMINEE THE HUSTLE IS REAL (d. Thomas B Draudt) - 12 minutes, Unites States, 2019

NOMINEE THE NORMANS (d. Maurice Micallef) - 30 minutes, Malta, 2019

STARRING AWARDS

 

BEST ACTOR

WINNER Daniele Marcheggiani – Like the shadow in the dark  (d. Alessandro Gessaga) - 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

NOMINEE Bradley Bissett – Ruby Baby  (d. Lee Mcqueen) - 23 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE Joel Spira – Persona Non Grata (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

NOMINEE Alessandro Frontino – The Hidden Reflection (d. Eugenio Krilov) - 14 minutes, Italy, 2019

BEST ACTRESS

WINNER Raphaëlle Agogué – Leaving to live  (d. David Rodrigues) - 8 minutes, France, 2019

NOMINEE Hanna Ullerstam – Persona Non Grata  (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

NOMINEE Alessia Alciati – Buscjie (d. Cyro Rossi) - 15 minutes, Italy, 2017

INDIVIDUAL AWARDS

 

BEST DIRECTOR

WINNER DIVA & ASTRO (d. Angel Barroeta) - 8 minutes, United States, 2018

NOMINEE LIKE THE SHADOW IN THE DARK (d. Alessandro Gessaga) - 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

NOMINEE LEAVING TO LIVE (d. David Rodrigues) - 8 minutes, France, 2019

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER PERSONA NON GRATA (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

NOMINEE LIKE THE SHADOW IN THE DARK (d. Alessandro Gessaga) - 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

NOMINEE THE HIDDEN REFLECTION (d. Eugenio Krilov) - 14 minutes, Italy, 2019

NOMINEE THE REMAINING EIGHT (d. Mór Kőműves) - 28 minutes, Hungary, 2019

BEST SCREENPLAY

WINNER LIKE THE SHADOW IN THE DARK (written by Laura Bertoglio- 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

NOMINEE PERSONA NON GRATA (written by Jimmy Nivrén Olsson) - 30 minutes, Sweden, 2018

NOMINEE THE HIDDEN REFLECTION (written by Eugenio Krilov- 14 minutes, Italy, 2019

BEST EDITOR

WINNER THE HIDDEN REFLECTION (d. Eugenio Krilov) - 14 minutes, Italy, 2019

NOMINEE PERSONA NON GRATA (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

NOMINEE LIKE THE SHADOW IN THE DARK (d. Alessandro Gessaga) - 26 minutes, Italy/Switzerland, 2019

BEST SOUNDTRACK

WINNER THE HIDDEN REFLECTION (d. Eugenio Krilov) - 14 minutes, Italy, 2019

NOMINEE ORANGE AND BLUE (composed by Aniss Belkadi) - 14 minutes, France, 2019

NOMINEE PERSONA NON GRATA (d. Philip W. da Silva) - 30 minutes, Sweden, 2018

  • Facebook - White Circle
  • White Twitter Icon
  • Instagram - White Circle

PARTNERS

© 2020 by Bucharest ShortCut CineFest. All rights reserved.