November 2019

WINNERS & NOMINEES

CATEGORY AWARDS

BEST SHORT FILM

WINNER BAILAORA (d. Rubin Stein) - 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo) - 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE CHAMP (d. Tomislav Vujcic) - 30 minutes, Germany, 2018

BEST MUSIC VIDEO

WINNER ALIVE (d. Van Chirqui) - 3 minutes, United States/Israel, 2019

NOMINEE Astronaut (d. Pierre Ponchant) - 5 minutes, France, 2019

NOMINEE DRINK YOUR WATER (d. Adriana Mrnjavac) - 3 minutes, Austria, 2019

BEST STUDENT FILM

WINNER AMIN (d. Ahmed Abuelfadl) - 16 minutes, Egypt, 2019

NOMINEE REDLINE (d. Kiliána Kilián) - 15 minutes, Hungary, 2019

NOMINEE GISETTE (d. Calum Matthews) - 13 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE ALLEGRO (d. Karl Bou-Rjeily) - 6 minutes, Lebanon, 2019

BEST ANIMATION

WINNER AND YET WE'RE NOT SUPERHEROES (d. Lia Bertels) - 12 minutes, Belgium/Portugal, 2019

NOMINEE GRIT (d. Matt Thomas) - 2 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE The Silence of Professor Tösla (d. United States) - 23 minutes, Mexico/United States, 2019

BEST TRAILER

WINNER KAIA (d. Lara Vezzani) - 2 minutes 36 seconds, USA/UK, 2019

NOMINEE REPLACEMENT (d. Alessandra Salvoldi & Marco Pacchiana) - 1 minute 33 seconds, Italy, 2019

NOMINEE UNBORN SOULS (d. Homayoon Mobaraki) - 2 minutes 30 seconds, Sweden, 2018

STARRING AWARDS

 

BEST ACTOR

WINNER Leonardo Nenna – Simmetria  (d. Michele Di Rienzo) - 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE Paul Wollin – CHAMP  (d. Tomislav Vujcic) - 30 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Alex de la Rosa Nieto – Artemio's Loneliness (d. Juan Carlos R. Larrondo) - 20 minutes, Mexico, 2019

BEST ACTRESS

WINNER Noemi Bertoldi – Simmetria  (d. Michele Di Rienzo) - 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE Lauren Hamilton Neill – A Remarkable Career  (d. Paul William Dawkins) - 9 minutes, Australia, 2019

NOMINEE Josepha Walter – Dotted Lines (d. Selon Fischer) - 4 minutes, Germany, 2019

INDIVIDUAL AWARDS

 

BEST DIRECTOR

WINNER BAILAORA (d. Rubin Stein) - 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo) - 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE AMIN (d. Ahmed Abuelfadl) - 16 minutes, Egypt, 2019

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo- 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE BAILAORA (d. Rubin Stein- 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE Artemio's Loneliness (d. Juan Carlos R. Larrondo) - 20 minutes, Mexico, 2019

NOMINEE The Nun's Kaddish (d. Luis Ismael) - 6 minutes, Portugal, 2019

BEST SCREENPLAY

WINNER BAILAORA (d. Rubin Stein- 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo- 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE AMIN (d. Ahmed Abuelfadl- 16 minutes, Egypt, 2019

BEST EDITOR

WINNER BAILAORA (d. Rubin Stein- 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo- 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE AMIN (d. Ahmed Abuelfadl- 16 minutes, Egypt, 2019

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER BAILAORA (d. Rubin Stein- 15 minutes, Spain, 2018

NOMINEE SIMMETRIA (d. Michele Di Rienzo- 15 minutes, Italy, 2019

NOMINEE CHAMP (d. Tomislav Vujcic) - 30 minutes, Germany, 2018

  • Facebook - White Circle
  • White Twitter Icon
  • Instagram - White Circle

PARTNERS

© 2020 by Bucharest ShortCut CineFest. All rights reserved.