August 2019

WINNERS & NOMINEES

CATEGORY AWARDS

BEST SHORT FILM

WINNER Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE The Mandarin Tree (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Fault Lines (d. David Cohen) - 6 minutes, United Kingdom, 2019

BEST STUDENT FILM

WINNER Hottest Summer Days (d. Maša Šarović) - 22 minutes, Serbia, 2018

NOMINEE Inhumanity (d. Herbert Gantner) - 30 minutes, Austria, 2019

NOMINEE Mother's (d. Hippolyte Leibovici) - 21 minutes, Belgium, 2019

BEST DOCUMENTARY

WINNER What Matters (d. Alessandro Po) - 20 minutes, Italy, 2019

NOMINEE Mother's (d. Hippolyte Leibovici) - 21 minutes, Belgium, 2019

NOMINEE Where the Poppies Grow (d. Ron Harpelle) - 30 minutes, Canada/Belgium, 2018

BEST MUSIC VIDEO

WINNER Miedzysmak (d. Łukasz Zabłocki) - 5 minutes, Poland, 2019

NOMINEE Shake the World (d. Oliver Asadi) - 8 minutes, United Kingdom, 2019

NOMINEE Linoleum (d. Niki Noves) - 6 minutes, France, 2019

STARRING AWARDS

 

BEST ACTOR

WINNER BILEY Demirtas – The Mandarin Tree  (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Onur Şahan – Loss of Reality  (d. Martin Holper) - 27 minutes, Austria, 2018

NOMINEE Rolf Lindblom – Anarchist (d. Rolf Lindblom) - 5 minutes, Finland, 2019

BEST ACTRESS

WINNER Crystal Porter – Sound  (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE Beren Tuna – The Mandarin Tree  (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Rebecca Layoo – Fault Lines (d. David Cohen) - 6 minutes, United Kingdom, 2019

INDIVIDUAL AWARDS

 

BEST DIRECTOR

WINNER Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE The Mandarin Tree (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Caducea (d. Christophe Mavroudis) - 25 minutes, Belgium, 2017

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER Three Can Keep A Secret (d. Eli Berg) - 12 minutes, United States, 2019

NOMINEE Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE The Mandarin Tree (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

BEST SCREENPLAY

WINNER Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE The Mandarin Tree (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Fault Lines (d. David Cohen) - 6 minutes, United Kingdom, 2019

BEST EDITOR

WINNER Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE The Mandarin Tree (d. Cengiz Akaygün) - 18 minutes, Germany, 2018

NOMINEE Caducea (d. Christophe Mavroudis) - 25 minutes, Belgium, 2017

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER Sound (d. Tawan Bazemore) - 15 minutes, United States, 2018

NOMINEE Loss of Reality (d. Martin Holper) - 27 minutes, Austria, 2018

NOMINEE Caducea (d. Christophe Mavroudis) - 25 minutes, Belgium, 2017

CHECK PROJECT DETAILS

  • Facebook - White Circle
  • White Twitter Icon
  • Instagram - White Circle

PARTNERS

© 2016 by Bucharest ShortCut CineFest. All rights reserved.